OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
A máme ji tu zas. Nespoutanou princeznu, jež v naši zemi vládne krásným písničkovým odrhovačkám, do kterých sudičky zaklely civilní inteligenci, kultivovanou poetickou obhroublost i neomalenou něhu. Princezna s akordeonem o sobě dává vědět dalším albem, které jde po stejné cestě jako to minulé. Vše co na Radůze mám rád naštěstí zůstalo a přibylo několik libůstek, které její tvorbě rozhodně neškodí. I tak cesta „do hory“ byla pro mne mnohem trnitější než k minulému albu. Po prvním poslechu nadšení z toho, že tu konečně nová Radůza je, s přibývajícími však určitá rozpačitost. Užití nečeských jazyků ve mne zprvu budilo dojem worldmusického násilného zásahu „shůry“. Některé texty mi ne a ne přirůst k tělu, titulní písnička, tedy „V hoře“, mně dokonce nejednou přinutila posunout laserovou hlavičku čtecího zařízení na další kus. Nicméně i přes to všechno jsem se přes tyto trnité keře prodral a velmi záhy mě přestaly vadit. Ba co víc, začal jsem v některých těchto atributech spatřovat sílu celého materiálu. Nalezl jsem opět mistrovské hrátky s rodným jazykem, i ony životní příběhy, kterými vás Radůza propouští do svého nitra. Celé mi to připomnělo pohádkový příběh o Růžence, jejíž hrad obklopily šípkové keře a jen ten, kdo se jimi prodere, může čekat velké zadostiučinění. Naštěstí likvidace trnitých šlahounů netrvá nijak dlouho a odměna opravdu stojí za to.
Delší čas jsem přemýšlel o tom, v čem vězí náhlý raketový vzestup této písničkářky. Myslím, že část ho je ukryta v kouzlu, prostřednictvím kterého s vámi dokáže Radůza svoji hudbou navázat celkem silné přátelské pouto. Nejde však o nic prvoplánového, je to upřímné a vroucí. Často máte při poslechu pocit, že je to vlastně holka odvedle a že ji celkem dobře znáte. A co víc, ona zná vás a v mnohých jejích písničkách se najdete. Posloucháte ji, když potřebujete podržet a ona vás svými písničkami podrží. Nezklame vás. Je to zemitá a upřímná kamarádka, na kterou se můžete v případě nouze spolehnout a která vám vždy bez oklik řekne pravdu do očí, trochu bláznivá, rozhodně temperamentní, uvnitř nespoutaná a svobodná. A proto tuhle kamarádku máme všichni rádi.
Pokud minulé album bylo akordeonovo-kytarovou paletou na níž zářila neuvěřitelná škála barev, pak „V hoře“ ji dolaďuje do křišťálového lesku a v mnohém jde ještě dál. Nejen tím, že k nástrojovému duu tu a tam přirostlo několik dalších doplňků (harfa, housle, basa…), ale i některými hlasovými kreacemi. „V hoře“ je mnohem otevřenější světu, najdeme tu mnohé skladby pěné cizozemštinou, která dotváří cestovatelský ráz některých písní. Po čase na vás nesmírně líbezně působí i propletence jazyka domácího s jazyky přeshraničními v rámci jedné skladby, přímo vás to odmrští do dálek, aniž byste se v textu ztratili. Opět zde najdeme to, co jsme si u Radůzy tolik zamilovali. Nesmírně křehkou něhu, například v písničce „Sněží“. Ta vám přímo vymodeluje poklidnou, bělobou pokrytou krajinu, na níž se snášejí sněhové hvězdičky. Její atmosféra vás zavede do smířlivých éterických úvah o životě. Další polohu tvoří zmužilé, rázné skladby reprezentované kusy „Tuti boty re“, „Plachta“ nebo například „Blondýnka“. Poslední zmiňovaná pecka je vyprávěnkou o mladé blondýnce, kterou údajně Radůza našla za nestřízlivého stavu v pražských ulicích. Nalezneme tu i písničky, nebojím se říci „výpravné“, neboť z některých duch exotických dálav přímo srší. Všechny tyto elementy Radůzčiny práce se vzájemně proplétají, fúzují a vytváří další unikátní tapiserii, kterou je radost poslouchat a dovolím si predikovat, že v dané kategorii pro mne album „V hoře“ nahradí zase až jen další Radůza. Opět před ní musím kapitulovat.
Vroucí i mrazivé, křehké i pevné, obhroublé i něžné. Zkrátka Radůza jak řemen!!!
9 / 10
Radůza
- kytara, harmonika, zpěv
hosté:
František Raba
- kontrabas, housle
Omar Khaouaj
- kytara
Ivanka Pokorná
- harfa
1. Dědek s cibulí
2. Nebe-peklo-ráj
3. Bylo nebylo
4. Sněží
5. Blondýnka
6. Pandora
7. De Nîmes
8. V hoře (Nigardsbreen)
9. La cartolina
10. Teď když spíš
11. Plachta
12. Papierosy
13. Vojáček z cínové lodi
14. Čutora
15. Mulhouse
16. Na sever (Forde)
17. Zahrály housličky
18. Vše je jedním
19. Zas oči moje
20. Tuti- boty- ré
21. David
Gaia (2014)
Ocelový město (DVD) (2012)
Ocelový město (2012)
Miluju vás (2010)
O Mourince a Lojzíkovi aneb pohádkové čtení se zpěvy (2009)
V salonu barokních dam (2007)
Vše je jedním (koncert) (2007)
Půjdu, kam chci (DVD - koncert a film) (2007)
V hoře (2005)
Při mně stůj (2003)
Andělové z nebe (2001)
Blues? (1994)
Hodně jsme se na tuhle desku těšil a jak už to tak bývá, po prvním poslechu byl hodně zklamán. Radůza se nám totiž opakuje. Jistě, skromné nástrojové obsazení a samotný hlas nedává příliš prostoru pro nějaké ultra kejkle, ovšem v tom není zakopáno jádro pudla, opakování se nám totiž vkrádá do toho nejpodstatnějšího - do melodických linek. I tady sice platí, že čím déle člověk poslouchá, tím více se mu výsledek zamlouvá a klidně přiznám, že po takové desáté seanci už mám všechno jinak, přesto citování ze sebesama odpárat nejde. Naštěstí se z písniček jako "De nímes", "Plachta", "Papierosy", "Vojáček z cínové lodi", "Čutora" a dalších stačí vyklubat dostatek nosných hitíků, čili jsem ve finále vlastně spokojen. (A poznámka na závěr: odpustil bych si na konci téměř každé písně výkřik, přece jenom čeho je moc...)
Nejdřív mi moc nevoněla hromada "experimentů", zejména pak až moc cizojazyčných písní. Ne, že bych mělo něco proti cizím jazykům, ale právě rodná řeč je pro Radůzu (stejně jako pro ostatní české písničkáře) tou nejsilnější zbraní. Nakonec jsem z toho ale zase vedle...hlavně z Díry v plotě a Pandořiny skříňky, klasických to radůzovek.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.